Sağlık turizmi ne anlama geliyor ?

Sağlık turizmi, sağlık için başka bir ülkeye seyahat etmek anlamına geliyor. Birçok kişi ücretlerin daha düşük, bekleme listelerinin daha kısa olduğu ve daha ileri teknolojilere sahip ülkeleri medikal tedavileri için tercih ediyor.

ETB HealthCare kimdir ?

ETB HealthCare, tüm dünyadaki sağlık turistlerine, en yüksek kaliteli medikal servisleri sağlayan bir firmadır. Merkez ofisi İstanbul’da bulunan firmanın Türkiye’nin İzmir, Antalya, Ankara, Konya, Denizli ve Trabzon illerinde de ofisleri bulunmaktadır.

Neden ETB HealthCare’i seçmeliyim ?

ETB HealthCare, sağlık turizmindeki lider firmalardan biridir. Amacımız iş ortaklarımızla beraber en yüksek kaliteyi ve en güvenli sağlık hizmetlerini sunmaktır. Hastalarımıza en uygun tedavi seçeneklerini doğru hastanelerde en uygun fiyatlarla sunuyoruz. Hastalarımızın sadece isteklerini söylemeleri ve rahatlayıp arkalarına yaslanmaları yeterli. Gerisi bizim işimiz...

Türkiye’deki tedaviler Avrupa’daki tedavilerle aynı standartlara mı sahip ?

Türkiye’deki sağlık hizmetleri Avrupa ülkelerindekilerle aynı standartlara sahiptir. Yüksek teknolojiye sahip medikal aletler ve iyi eğitimli doktor ve çalışanlarla doğru ellerde olduğunuza emin olabilirsiniz.

JCI ne anlama geliyor?

JCI (JointCommission International) Sağlık Organizasyonu içerisinde kaliteli yönetim sistemine bir model geliştirmek amacıyla kuruldu.

Sağlık turizmi güvenli mi?

Yabancı bir ülkede tedavi olmak kendi ülkenizdeki doktorlar ve hastane kadar güvenlidir. Dahası, “evet” güvenlidir. Sizin için en iyi doktoru ya da cerrahı ve de tesisi ayarlamak ise bizim işimizdir.

Doğru hastaneye ve doğru doktora gittiğimden nasıl emin olacağım?

Endişelenmeyin çünkü güvenilir ellerdesiniz. Çalıştığımız tüm hastaneler JCI akreditasyonuna sahiptir. Ayrıca iyi eğitimli doktorlar ve de gelişmiş teknolojiyi de unutmayın.

Tedavi süreci ne kadar sürüyor?

Tedavi süresi ihtiyacınız olan tedavi şekline bağlı olarak değişiyor. Doktorunuz ameliyattan önce ve sonra sizi konuyla ilgi bilgilendirecektir.

Bulunduğum ülkedeki doktoruma yurtdışında tedavi olacağım bilgisini vermeli miyim?

Doktorunuzu bilgilendirmenizi öneririz. Tedavinin tüm faydaları, potansiyel riskleri ve komplikasyonları hakkında onun danışmanlığından da yararlanabilirsiniz.

Ne kadar ödeme yapmam gerekiyor?

Eğer sağlık sigortanız varsa uluslararası tedaviyi de kapsadığından emin olmalısınız. Eğer sağlık sigortanız yoksa yurtdışı tedavi masraflarınızı ödemeniz gerekecektir.

Tedaviye akrabalarım ya da arkadaşlarımla gelebilir miyim?

Evet, tabiki. Size yardımcı olacaklardır ve kendinizi yalnız hissetmemenizi sağlayacaklardır.

Hastanelerde İngilizce konuşan çalışanlar olacak mı?

Evet. Tedavi olacağınız hastanelerde İngilizce konuşan personel ve doktorlar olacaktır.

Havalimanına geldiğimde hastaneyi nasıl bulacağım?

Lütfen, bu konuda üzülmeyin. Sizi havalimanından biz alacağız ve evinize dönüş uçağına binene kadar sizi yalnız bırakmayacağız.

Bekleme listesi var mı?

Kesinlikle yok. Birçok çalışma ortağımız bulunuyor ve siz gelmeden her şeyi ayarlamış olacağız.

Operasyondan sonra rahatlamak için neler yapabilirim?

Türkiye en iyi turistik ülkelerden biridir. Yemeklerden, kumsallara, tarihi yerlerden gece hayatına kadar birçok aktiviteye katılabilirsiniz.

Uluslararası Hastanelerimiz hakkında en çok sorulan sorular

Tıbbi nedenlerden dolayı çıkacağım uluslararası yolculuktan önce yaptırmam gereken testler var mı?

Daha önce de belirtildiği gibi, ameliyat öncesi belli preoperatif değerlendirmeler yapılıp, incelenmesi gerekmektedir. Yaşınıza ve tedavi şeklinize göre, kan testi ve elektrokardiyogram ya da X-ray, ultrason, gastroskopi gibi daha derin incelemeler ve bir psikolog değerlendirmesi gerekebilir. İdeal olanı tedavi amaçlı seyahate çıkmadan önce bu testlerin yapılmasıdır. Böylece gideceğiniz ülkedeki doktorunuz da yapılacak operasyon için uygun olup olmadığınızdan emin olacaktır. Örneğin dünyanın diğer bir ucuna yolculuk yaptıktan sonra kalça protezine ihtiyacınız olmadığını öğrenmek büyük bir hayalkırıklığı yaşamanıza neden olabilir. Aslında birçok hasta diğer ülkelerde tetkik ve testler daha kolay ve daha ucuz olduğu için sağlık turizmini tercih ediyor.

Eve döndüğüm zaman yaşadığım yerdeki doktorumun tedavi sonrası bakımımı sağlayacağından emin olabilir miyim?

Doğru olan budur; fakat bu her zaman mümkün olmayabilir. Çünkü bazı doktorlar sağlık turizmine çok sıcak bakmıyorlar. Daha önce de belirttiğimiz gibi doktorunuzu tedavi amaçlı seyahatiniz hakkında bilgilendirirseniz ve onu da bu sürece dahil ederseniz döndüğünüzde size yardım edecektir.

Bir arkadaşımı da yanımda getirmeli miyim?

Evet, eğer mümkünse getirmelisiniz. Ailenizden biri ya da bir arkadaşınız, hem psikolojik hem de fiziksel açıdan size destek olursa bu dönemi daha kolay atlatabilirsiniz. Ayrıca kalp cerrahisi, kalça ve diz protezi gibi daha invaziv prosedürlerde yanınızda mutlaka birinin olması gerekir. Uluslararası hastanelerin birçoğu ameliyatınıza ve özel ihtiyaçlarınıza göre çeşitli asistanlık seviyeleriyle yardım sağlamaktadır. Fakat her tür prosedür için yanınızda birinin olması gerekli değil, bu sizin seçiminize bağlıdır. Hastaneniz ve sağlık turizmi acentanızla görüşüp, operasyondan önce ve sonra nasıl bir yardıma ihtiyaç duyacağınızı öğrenebilir ve eğer gerekliyse onların ne düşündüğüne bağlı kalmadan kendi kararınızı verebilirsiniz. Eğer şüpheleriniz varsa yanınızda biriyle gelebilirsiniz.

Çocuklarımı da getirebilir miyim?

Getirebilirsiniz fakat getirmemelisiniz. Etrafta çocuklar olmadan da oldukça stresli olacaksınız. Ama tabi ki; eğer eşiniz de sizinleyse ve çocuklarınız size üzmeyecek karakterlere sahipse ya da belirli bir yaşın üzerindeyseler çocuklarınızı getirmek sizin için bir seçenek olabilir. Kararınızda gideceğiniz yer ve de orada yapılacak aktivitelerde etkili olacaktır. Unutmayın; hastane odası oyun alanı değildir ve çocukların uslu durmaları gerekmektedir. Tekrar temsilcinizle görüşerek onların da bu konudaki fikrini alabilirsiniz.

Hastanedeki odamda ailemden birileri bana refakat ettiğinde ekstra bir ücret edemem gerekli mi?

Birçok uluslararası hasta bakan hastane, aile üyelerinin hasta ile kalması durumunda ekstra bir ücret talep etmez. Fakat hastane şartlarını öğrenmeniz gerekmektedir. Örneğin refakatçi yemeği ücretli mi gibi soruların cevaplarını almalısınız.

Operasyondan önce ya da sonra nerede kalmam gerekli? (otelde/inziva merkezi)

Birçok uluslararası hasta bakan hastane ya da klinik,operasyon geçirecek bir hastaysanız ihtiyaç listenize inziva için kalınacak otel hizmeti veren resort’ler ya da inziva merkezlerini de öneri olarak ekleyebilir. Uluslararası hasta hizmeti konusunda çok iyi olan hastaneler sizin için lojman düzenlemesi de yapabilir.

Sağlık için çıktığım bu yolculukta yanımda neler olmalı?

Yanınıza alacağınız şeyler gideceğiniz ülkeye (hava durumu), kalacağınız yere bağlıdır ve normal bir geziye ya da tatile gittiğinizde gerekli olan şeyler gerekli olacaktır. Bunun yanında tedavi için yolculuk yaptığınızda yanınızda olması gerekenler arasında en önemli şeyler;

  • Medikal bilgileriniz ve testleriniz
  • Sağlık raporlarınız ve medikal bilgilerinizin kopyaları ya da gerçek nüshaları
  • MRI/CT/ECHO gibi tetkiklerinizin CD kopyaları
  • Doktorunuzdan referans olacak bilgiler
  • Pasaport
  • Güneş gözlüğü / kontakt lens ekipmanları
  • Uluslararası geçerliliği olan kredi kartları, arama kartları
  • Arkadaşlarınız, aileniz, oteller, doktorlar, konsolosluk ve havayolları için kontakt bilgileri

Medikal kayıtları mı da birlikte getirmeli miyim?

Sağlığınızla ilgili geçmiş bilgilerinizi ne kadar çok getirirseniz o kadar iyi olacaktır. Unutmayın, yeni bir doktorla görüşeceksiniz ve o sizin hakkınızda sadece sizin anlattıklarınızı ya da sizin ona gönderdiklerinizi bilecek. Ne kadar çok bilgi verirseniz alacağınız tedavi ve durumunuz ona göre şekillenecektir. Bu nedenle daha önceki doktorunuz ve uluslararası tedavinizi üstlenecek doktorunuzun önerilerini ve nelere ihtiyaç duyduğunuzu birlikte görüşmeleri çok daha iyi olacaktır.