Saç Ekimi ve Saç Sağlığı

Perkutan Teknik İle Saç Ekimi

Köklerin yanal kesiler içine değil, ince iğneler ile açılmış yuvarlak delikler içine yerleştirilmesi tekniğidir. Doğru açılar ve doğru density (cm²’de ki kök sıklığı) ile en doğal saç görümü elde etmeye yardımcı olur.

Saç ekim operasyonlarında perkutan ekim tekniğinde kök alınan ve kök ekilen bölgelerde iz kalmaz. cm²’de 40-45-50 kök ekilebilmesi “Perkutan Teknik” ile gerçekleşebilmektedir. Özellikle saç çizgisinde açılar dar açılar ile çıkar. Saç ekimi sonucunun başarısında da ekim sıklığı (density) kadar, saçların doğal açılar ile ekilmesi de önemli bir kriterdir. Perkutan teknik ile yapılan ekimlerde saçlar doğal açılarıyla çıkabilirler.

Estetik açıdan tatmin edici sonuçlara ulaşabilmek için hangi yoğunlukta ekim yapılmasını gerektiğini bilmemiz gereklidir. Başarılı saç ekimi girişimi verici alandaki saç köklerini tam verimle kullanılmasıdır. Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki saçların bir alanda yüzde 50’si kaybedildiği zaman bile aynı estetik görünümün büyük oranda korunabilir. Bu yüzden normal kalınlıkta saç teline sahip cm² de 40-45 kök, saç teli çok ince yapıda olan kişilerde ise cm² de 45-50 kök ihtiyaca göre değişen sonuçlar yaratabilir.

Kalın telli saç yapısı olan kişilerde ise istenilen sonuca 35-40 kök ile de gerçekleşebilir. Saç çizgisine ekim yapılacaksa, single kökler ile cm² de 65-70 kök çalışılması çok doğal bir görünüm sağlayacaktır. Yeterli yoğunlukta ekilmeyen kökler, yoğun saç görünümü vermeyecek ve doğal görünmeyecektir.

Density kadar önemli diğer bir konu, köklerin doğal yapısına uygun doğru açılar ile ekilmesidir. Saçların kendi doğal açıları vardır. Saç ekim operasyonlarında, bu doğal açılara sadık kalınarak çalışılması gerekir. Doğru açılar ile ekilmeyen kökler, kötü bir görünüm oluşturur.

Saç Ekiminin Seyri;

  • MUAYENE: Hastanın doktor tarafından muayene edilmesi ve saç analizi işlemi, operasyonun ilk aşamasıdır. Muayene ile hastanın saç ekimine uygun olup olmadığının kararı verilir ve hastanın risk yaratabilecek olası hastalıkları tespit edilmiş ve tedbir alınmış olur.
  • LOKAL ANESTEZİ: İçinde barındırdığı ağrı kesici aracılığı ile saçlı deriye çok küçük iğnelerle uygulanır. Hastanın bütün operasyon boyunca hiçbir ağrı hissetmemesi için yapılır. Hastanın koluna içinde antibiyotik, ağrı kesici ve operasyon sonrası yüzün şişmesini engelleyen ilaçların olduğu bir serum takılır. Hasta hiçbir ağrı hissetmez, ancak uyanıktır ve çevresiyle irtibatı devam etmektedir. Bütün operasyon boyunca vaktini ekip ile sohbet ederek, müzik dinleyerek veya TV izleyerek geçirir.
  • GREFTLERİN ALINMASI: DOKU TESTİ adı verilen ve mutlaka doktorlar tarafından yapılan kısa bir işlemi takiben yapılır. Her bir greft (içinde kök taşıyan foliküller) ense ve kulak üstlerinden tek tek FUE motoru ile dikkatlice alınır, kaç kök taşıdığı tespit edildikten sonra (tek, iki ve bazen üçten fazla kök taşıyabilirler) özel ısıdaki sıvının içine sayılarak yerleştirilir.
  • GREFTLERİN FOTOĞRAFLANMASI: Alınması gereken tüm greftler alındıktan sonra yapılan bir işlemdir. Bütün greftlerin fotoğrafı çekilir ve hastanın arşivine eklenir. Böylece, hastalar daha önce kendilerine söylenen greft sayısının tümünün kendisine nakledildiğinin en önemli kanıtıdır.
  • KANALLARIN AÇILMASI: Yukarda bahsedilen ön saç çizgisinin bir devamıdır ve doğal sonuçlar için çok önemlidir. Kanallar (köklerin içine yerleştirileceği delikler) yine kliniğimize özgü bir yöntem ile açılır. Kanalların açıları o bölgede eskiden var olan saçların açılarına sadık kalınarak belirlenir. Bu sayede saçların uzadıktan sonraki doğal görüntüsü ve istenilen her yöne taranma kolaylığı elde edilmiş olur. Kanal açmak için kullanılan özel cihazlar sayesinde ekim alanında herhangi bir iz kalması önlenmiş olur.
  • GREFTLERİN EKİLMESİ: Doktorların yaptığı planlamaya göre tekli köklerin öne, ikili ve üçlü köklerin arkaya ekildiği çok özel bir işlemdir. Kanal açma işleminden sonra alınan greftlerin tümü bir önceki aşamada açılan özel kanalların içine yerleştirilir ve 'saç ekimi' işlemi tamamlanmış olur.
  • SAÇLARIN İLK KEZ YIKANMASI: İlk yıkama hastane ekibi tarafından ortalama 48 saat sonra yapılır.
  • SAÇLARIN ÇIKMAYA BAŞLAMASI: Nadiren bir yılı bulan çoğunlukla 8 ay içinde tamamlanan süreçtir. Ekilen köklerin ucunda bulunan saç telleri ilk 2-3 hafta içinde kırılır ve dökülür. Ekilen kökler deri altında yaklaşık bir hafta içinde tutunur ve ortalama 3 ay içinde belirmeye başlarlar. 8-10 ay içinde ekilen saçların yüzde 97 si çıkar. Uzayan bu kendi saçlarınızı dilediğiniz gibi uzatabilir, boyatabilir, kazıtabilir ve istediğiniz yöne tarayabilirsiniz.