Kaş kaldırma

Kaşlar ve kaşların altında yer alan dokular, yaşlanma ve yer çekiminin de etkisiyle sarkmaya başlar. Bu durum üst göz kapağı üzerine baskı yaparak göz çevresi estetiğinin de bozulmasına neden olabilir. Kaşların sarkması sonucunda yüzde yorgun ve üzgün surat ifadeleri oluşur. Sigara kullanımı, kötü beslenme, stres, hava kirliliği ve cilt bakımının düzenli olarak yapılmaması ve yaş faktörü kaşların estetik olarak düzgün görünmemesine sebep olur. Yüz felci, yüzdeki tümörler gibi hastalıklar da kaş sarkmalarına yol açabilmektedir.

Yöntemler

Kaş kaldırmak için üç farklı yöntem uygulanır. Bunlar; iple asma, açık yöntem ve endoskopik uygulamalardır. Endoskopik teknik; kalıcılık ve iz kalmaması gibi nedenlerle günümüzde en çok tercih edilen güncel kaş kaldırma tekniğidir.

Nasıl uygulanır?

Hastane koşullarında genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon ortalama 1–2 saat sürmektedir.

İyileşme Süreci

Ameliyatın şekline göre hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir. 2-3 gün morluk ve şişlik görülebilir. Endoskopik kaş kaldırma yönteminde kanama ihtimali neredeyse yoktur. Ameliyatı gerçekleştiren doktor ön onayı ile taburcu olduktan 2 gün sonra banyo yapılabilir ve 3 gün sonra işe dönülebilir.