Jinekomasti

Jinekomasti; erkek memesinin kadın memesi şeklinde büyümesine verilen isimdir. Erkek memelerinin yağlanma ve hormonal nedenlerle normalden fazla büyümesi durumudur.

Hormonal dengesizlik, karaciğer ya da tiroit hastalıkları, siroz, kullanılan bir takım ilaçlar, uyuşturucu kullanımı ve bazı kanser türleri gibi onlarca sebep erkekte meme büyümesine yani jinekomasti’ye neden olabilir. Ergenlik çağında ( 13-15 yaş ) erkek çocukların büyük çoğunluğunda görülebilir ve yaklaşık yüzde 70-90’ı 1-2 yıl içinde kendiliğinden geçmekte ve meme normal büyüklüğüne geri dönmektedir.

Bu operasyonun yapılma nedenleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Memelerde şişkinlik, ağrı ve gerginlik
 • Hastaların meme kanseri riski taşımaları
 • Ameliyat Yaşı

  Ergenlik dönemi (17) bitiminden itibaren bu operasyon uygulanabilir. Daha erken yaşlarda fizyolojik çağ tamamlanmadığından bu operasyon önerilmez. Ergenlik dönemi altındaki kişilerin ameliyat kararı vermeden önce yaklaşık 2 yıl kadar beklemeleri doğru olacaktır. Ancak erişkin erkeklerde meme kanseri ihtimali hatırda tutulmalı ve dikkatli olunmalıdır.

  Operasyon Yöntemleri

  Ameliyat öncesinde doktorunuz tarafından yapılacak muayene ile ne tip bir jinekomasti olduğu tespit edilir. Böylece kitlenin sadece yağ dokusundan oluşup oluşmadığı, meme doku varlığı ortaya konabilir. Meme bezlerinin büyümesi sonucu oluşan jinekomasti’de meme bezlerinin büyümüş olan kısımları çıkarılır, fazlalıkları alınır. Yağ dokusunun artışı sonucu ortaya çıkan jinekomasti’ de liposuction ile yağ aldırma ameliyatı uygulanır. Memesi oldukça büyük olan kişilerde yağlar alındıktan sonra deride kalan bolluğu almak için ayrıca ciltte gerdirme işleminin de uygulanması gerekebilir.

  Anestezi Yöntemi ve Süresi

  Jinekomasti operasyonu, lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Hangi tip anestezi uygulanacağına hastanın yaşı ve meme büyüklüğüne bakarak doktor eşliğinde karar verilir. Ameliyat süresi ortalama 1-1,5 saat sürer. Jinekomasti ameliyatı olduktan sonra aynı günün akşamı ya da ertesi gün hastaneden çıkılabilir.

  İyileşme Süreci

  Ameliyat sonrası hastalar ertesi gün normal hayatlarına geri dönebilmektedirler. Ameliyattan 2-3 gün sonra banyo yapılabilir.

  Ameliyat Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar

  • 3-4 hafta boyunca doktorun önereceği korse düzenli olarak kullanılmalıdır.
  • İlk aylarda operasyon bölgesini gerdiren kıyafetler giyilmemelidir.
  • Meme küçültmede meme dokularının tamamı boşaltıldıkları için tekrarlama görülmez.