Göz Kapağı Estetiği

Geçen yıllarla birlikte, yerçekiminin etkisi vücudun değişik yerlerinde sarkmalara yol açabilmektedir. Bu bölgelerden bazıları; kaşlar, üst ve alt göz kapaklarıdır. Ayrıca özellikle alt göz kapaklarında yağ dokularının hacminin artması, fıtıklaşması ve torbalanma da görülebilmektedir. Estetik göz kapağı ameliyatı ile fazla deri ve fıtıklaşmış yağ dokusu vücuttan uzaklaştırılır. Göz kapaklarında daha canlı, parlak ve güzel bir görünüm elde edilirken, rahat bir görüş de sağlanmış olur.

Ameliyat Yaşı

Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti ) 35-70 yaş aralığındaki kişilere uygulanmaktadır. Genetik faktörler genç yaşlarda da göz kapağı sorunlarına yol açabileceği için 20’li yaşlardan sonra da gözkapağı estetiği gerçekleştirilebilir. Göz kapaklarında doğuştan sorun olan çocuklarda 6 yaşına kadar ameliyat yaptırılması gerekmektedir.

Uygulanan Yöntem

Ameliyat hastane koşullarında anestezi uzmanının gözetiminde yapılır. Lokal anestezi uygulanır ve gerekirse sedasyon ile desteklenebilir. Problem olan göz kapaklarına cerrahi müdahale yapılır. Ameliyatın süresi ortalama 1-3 saat kadardır. Hasta aynı gün evine gidebilir.

İyileşme Süreci

Ameliyattan sonraki 24 saat boyunca gözlerin ovuşturulmamasına dikkat edilmelidir. Gözleri kapatmayan pansumanlar 4-5 gün sonra estetik cerrah tarafından çıkarılır. Dikişler ameliyattan 3 ila 7 gün sonra alınır. Dikişler alındıktan sonra göz kapağı çevresindeki şişlik ve morluk giderek kaybolurken operasyon geçiren kişi daha iyi bakmaya ve daha iyi hissetmeye başlar. 2-3 gün sonra okuyabilir ve televizyon seyredebilir. Genellikle bir hafta içinde günlük hayata dönülebilir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar

İlk 2 gün gözü yorucu eylemlerden uzak durulması gerekir. 4 ya da 5. günden sonra banyo yapılabilir. 5. günden itibaren araba kullanılabilir. Araba kullandıktan sonra göz pomatları sürülmeli.En az 1 hafta süre ile enfeksiyon kapma riskine karşı makyaj yapılmaması gerekir.

Direkt güneş ışınlarından korunmak amaçlı güneş gözlüğü kullanılması bu operasyondan sonra önemlidir. Lens kullanılıyorsa 1 haftanın sonunda tekrar lens kullanılabilir.