Gögüs Küçültme Estetiği

Estetik cerrahlar tarafından, normalden iri memelerin görünümünü düzeltmek için yapılan bir ameliyat olsa da; iri memelerin yol açtığı, sırt ağrıları, duruş bozukluğu, baş ağrısı, omuz ağrısı, nefes almada güçlük, sütyen askılarıyla omuzda oluşan çöküklük ve meme altındaki hijyen problemlerini (pişik veya mantar enfeksiyonları gibi) çözmeye yarayan rekonstrüktif bir ameliyattır.

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilecek Noktalar

Ameliyat öncesi meme muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Tehlike arz edecek durumlarda veya 40 yaş üstü kişilerde meme ultrasonografisi ve mamografi ile göğüs değerlendirilip operasyon için karar verilmelidir.

Ameliyat Yaşı

Meme küçültme ameliyatı, meme dokusunun gelişimini tamamladığı 17-18 yaşından itibaren yapılabilmekle beraber bazı özel durumlarda daha erken yaşlarda da yapılabilir.

Operasyon Yöntemleri

Ameliyat için birden fazla teknik mevcuttur. Bu tekniklerin birçoğunda ileride yapılabilecek doğumlar sonrasında, emzirebilme açısından süt kanalları korunur. Meme küçültme ameliyatı geçirmiş kadınlarda emzirme oranı yaklaşık olarak yüzde 70′tir.

Ameliyat için değişik teknikler olmakla beraber, bunların hemen hepsinde ya meme başından aşağıya doğru inen bir çizgi ya da ters T harfi şeklinde bir kesi olur. Hangi tekniğin tercih edileceğine ameliyat öncesi yapılan muayenede memenin büyüklüğü, deformasyon derecesi, elastikiyet durumuna bakarak doktor eşliğinde karar verilir.

Anestezi Yöntemi ve Süresi

Meme küçültme ameliyatları genel anestezi altında yapılır ve ameliyat ortalama 3 saat sürer. İlk 1-2 gün içinde oluşabilecek kan ve sıvıları dışarı almak üzere her iki meme yanlarına ince birer tüp (dren ) yerleştirilebilir. Hasta ameliyatın ertesi günü taburcu edilir. Hastalar sporcu sütyeni şeklinde elastik bir sütyen giyerek birkaç gün sonra günlük aktivitelerine ve iş sürecine dönebilir.

İyileşme Süreci

Meme küçültme ameliyatlarından sonra iyileşme evresindeki süreçte oluşan ağrı, ilaçla kolaylıkla kontrol altına alınarak birinci veya ikinci günde kaybolur. Hasta 2-3 gün aralıklarla kontrole gelir. Dikişler 10-12. günler arasında alınır. Ameliyat sonrası doku şişmesi nedeni ile meme başı ve meme derisinde bir miktar his kaybı gelişebilir. Bu durum genellikle 6 hafta içinde kaybolur. Ameliyat sonrasında oluşacak iz ise 1 yılın sonunda kaybolur.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar

  • 3-4 hafta boyunca ağır bir şey kaldırılmamalı veya itilmemelidir.
  • Birkaç hafta boyunca egzersizler sınırlandırılmalıdır.
  • Doktorun önereceği sporcu sütyeni düzenli olarak kullanılmalıdır.
  • Cinsel uyarı insizyonların şişmesine yol açabileceğinden 1 haftalık bir cinsel perhiz uygulanmalıdır. 6 hafta boyunca memelere hafif bir temas dışında her türlü müdahaleden kaçınılmalıdır.
  • Ameliyat yerinden sızan çok az bir sıvı veya kabuklanma olağandır.
  • Gelecekte oluşabilecek doğumlar sonrasında, emzirebilme açısından süt kanalları korunur.
  • Memede ameliyat sonrası tekrar büyüme olmaz. Meme küçültme ameliyatı kanser riskini artırmadığı gibi bu ameliyatı geçirmiş bayanlarda meme kanseri daha az görülür.