Gögüs Dikleştirme Estetiği

Meme dikleştirme yerçekimi, gebelik, emzirme etkileriyle sarkan memelerin yeniden şekillendirilmesi ameliyatıdır. Özellikle doğum ve emzirmeler sonucunda meme derisi elastikiyetini yitirir. Meme dikleştirme ameliyatlarında amaç memeye yeni bir şekil ve dik bir form kazandırmaktır. Meme başı çevresindeki koyu renkli alan (areola) geniş ise bu ameliyatla daraltılabilir. Ayrıca gebelik sonrasında meme bezleri küçülüp içi boşaldıysa bu dikleştirme işleminde silikon meme protezleri de yerleştirilerek meme hacmi ve gerginliği arttırılabilir.

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilecek Noktalar

Ameliyat öncesi meme muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Tehlike arz edecek durumlarda veya 40 yaş üstü kişilerde meme ultrasonografisi ve mamografi ile göğüs değerlendirilip operasyon için karar verilmelidir. Operasyon öncesinde sigaranın bırakılması daha çabuk ve sorunsuz iyileşmeyi sağlar. Aspirin ve anti inflamatuar ilaçların 2-3 hafta öncesinden kesilmesi gerekir. Sıklıkla kullanılan bitkisel ilaçlar veya bitkisel destek gıdaları mutlaka operasyon öncesinde kesilmelidir.

Operasyon Yöntemleri

Meme dikleştirme ameliyatlarında hangi tekniğin hasta için en uygun olduğuna, yapılacak muayene sonrası, memenin sarkma derecesi, doku elastikiyeti, hacim kaybı olup olmadığı değerlendirilerek karar verilir. Yapılacak kesiler, deformasyonun derecesine göre, meme başı çevresi, meme başından aşağıya dik kesi ya da ters T harfi şeklinde olabilir.

Anestezi Yöntemi ve Süresi

Meme dikleştirme ameliyatları genel anestezi altında yapılır ve ameliyat ortalama 3 saat sürer. Hasta ameliyattan sonra genellikle aynı gün veya ameliyatın ertesi günü taburcu edilir. Dikişler 10-12. günler civarında alınır. Hastalar; doktorlarının önereceği sporcu sütyen i şeklinde elastik bir sütyen giyerek birkaç gün sonra günlük aktivitelerine ve sosyal hayatlarına dönebilirler.

İyileşme Süreci

Meme dikleştirme ameliyatlarından sonra ancak dikleştirme ile birlikte silikon meme protezleri kas altına yerleştirilmişse özellikle ilk birkaç gün kol hareketlerinde ağrılar oluşabilir. Bu durumda ağrıyı kontrol etmek için kuvvetli ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar kullanılır. Ameliyatta, sarkıklığın derecesi ve ameliyatın yöntemine göre farklı büyüklük ve yerlerde kesi izleri olabilir. Memenin ideal şeklini bulması 3-4 ayı bulmaktadır.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar

  • 3-4 hafta boyunca ağır bir şey kaldırmak veya itmekten kaçınılmalıdır.
  • En az 1 hafta cinsel ilişkiden ve en az 1 ay ağır ve zorlayıcı sporlardan uzak durulmalıdır.
  • Destek sebebi ile doktorun önerdiği sporcu sütyen i düzenli olarak kullanılmalıdır.
  • Cinsel uyarı insizyonların şişmesine yol açabileceğinden 1 haftalık bir cinsel perhiz uygulanmalıdır. 6 hafta boyunca memelere hafif bir temas dışında her türlü müdahaleden kaçınılmalıdır.
  • Meme başı ve süt bezi kanallarına dokunulmadığı için; yapılacak doğumlar sonrasında, emzirme fonksiyonu hiçbir şekilde etkilenmeyecektir.