Gögüs Büyütme Estetiği

Her kadın hayatı boyunca dik ve dolgun memelere sahip olmak ister ancak birçok kadın ya genetik olarak küçük göğüslere sahiptir ya da doğum sonrası meme dokusunu emzirme sebebiyle kaybetmektedir. Meme küçüklüğünün en uygun ve sağlıklı çözümü silikon meme protezidir.

 • Göğüslerin küçüklüğünün kişinin beden algısında ve özgüveninde sıkıntı yaratması
 • Kalça ve göğüs ölçüsü arasında orantısızlık olması
 • Doğum sonrası meme küçülmesi, sarkması veya gevşemesi
 • Kilo alıp vermeler sonrası meme küçülmesi ve şekil bozuklukları
 • İki göğüs arasında asimetrinin olması (biri büyük biri küçük gibi)

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilecek Noktalar

Ameliyat öncesi göğüs muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Tehlike arz edecek durumlarda veya 40 yaş üstü kişilerde meme ultrasonografisi ve mamografi ile göğüs değerlendirilip operasyon için karar verilmelidir.

Ameliyat Yaşı

Bu operasyon meme dokusunun gelişimini tamamladığı 18 yaş sonrası önerilir. 50 yaş üstüne de; sağlığı yerinde olduğu sürece yapılabilir. Ancak ergenlik çağında bir memenin fazlaca geliştiği diğer memenin gelişmediği; asimetrik ve problemli göğüsler kişi için ciddi psikolojik sorun oluşturuyor ise ebeveyn onayı ile daha erken yaşlarda meme protezi operasyonu yapmak mümkündür.

Operasyon Yöntemleri

Göğüs büyütmek için kullanılan protezler başlıca 4 farklı teknik ile meme hacmine yerleştirilir. Meme başı, meme altı kıvrımı veya koltuk altına yapılan 3-4 cm’lik kesilerden girilerek protez yerleşim işlemi uygulanır.

Protez için meme altında hazırlanan cep, meme dokusunun altında (subglandüler- kas üstü) veya meme dokusunun altında bulunan göğüs kasının (pektoral kas) altında (subpektoral – kas altı) hazırlanabilir.

Göğüs Protezinin Şekli

Yuvarlak ve damla model (anatomik şekil) olmak üzere başlıca iki ana gruba ayrılır. Damla model protezler normal bir memenin şekline daha iyi bürünür, meme başı ve altında kalan kısım daha dolgundur. Meme dokusunun çok az olduğu durumlarda özellikle tercih edilir. Bu protezler farklı en, boy ve yükseklik kombinasyonlarında üretilir.

Bir göğsü büyütmek için kullanılacak protezin boyutunu belirlerken kişinin meme ve göğüs kafesinin yapısı, boyu, kilosu ve beden ölçüleri dikkate alınır. Bu fizyolojik sınırların zorlanmaması koşulu ile hasta ve doktor birlikte kullanılacak protezin büyüklüğüne ve şekline karar verirler. Ameliyat esnasında ise plastik cerrah düşündüğü protezi koymadan önce test protezini koyarak görünümü son kez değerlendirir. Bazen planlanan protezin bir beden büyüğü veya küçüğü de denenir ve hangisi en iyi sonucu veriyor ise o protez kullanılmalıdır.

Anestezi Yöntemi ve Süresi

Ameliyatlar hastane ortamında, genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi, ameliyatın teknik ve kapsamına bağlı olarak 1,5-3 saat arasındadır. Operasyon bitiminde göğüslere pansuman uygulanır, sutyen kullanılır. Balensiz özel sutyen ödem ve ağrı kontrolünde faydalıdır. Kişi operasyondan bir kaç saat sonra ayağa kalkabilir, bir gün sonra da taburcu edilir. Geceyi hastanede geçirmek, yatağın pozisyonu, ağrı kontrolü ve olası komplikasyonların yakından izlenmesi bakımından yarar sağlar.

İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası, ağrı ilaçla kolaylıkla kontrol edilebilir ve birinci veya ikinci günde kaybolur. Ameliyat izleri zamanla solacak, 6 ay – 1 yıl sonra belli belirsiz hale gelir. Göğüslerdeki hafif derecede şişme ve renk değişiklikleri de birkaç gün içerisinde yok olur. Ameliyat sonrası ilk hafta göğüs olduğundan daha büyük ve gergindir. Zaman içerisinde gerçek boyutuna döner ve yumuşar. 3-5 gün sonra duş alınabilir ve işe başlanabilir. Ameliyat sonrası doktorun belirlediği periyotlarla (1, 3, 6 ay gibi) kontrole gidilmelidir. Kesi izinin sorunsuz iyileşmesine yardımcı olacak bantlar veya merhemler kullanılabilir. Kesi izi son halini ortalama bir yılda alır ve ten rengine döner.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar

 • Yürüyüş yapılabilir fakat yoğun efor gerektiren, göğüs kaslarını zorlayıcı (tenis, yüzme gibi) sporlar 6-8 hafta ertelenmelidir.
 • Hastalar genellikle birkaç gün içinde işlerine dönebilmekle birlikte, 1 hafta araba kullanmaması, 3 hafta süreyle ağır şeyler kaldırmaması ve kollarını yukarıya hareket ettirmemesi önerilmektedir.
 • Yara iyileşmesinin yoğun olduğu ilk 15 gün içerisinde terlemekten kaçınılmalıdır.
 • Egzersiz esnasında mutlaka doktorun önereceği sütyen kullanılmalıdır.
 • 4-6 hafta süre ile göğüsün direk güneşten korunması önerilir. Özellikle kesi izi 50 faktörlü güneş kremi ile veya bantla güneşten korunmalıdır aksi takdirde iz daha koyu bir renk alır.
 • Göğüs protezi hamileliğe engel değildir. Olumsuz bir durum arz etmeden emzirme işlemi yapılabilir.
 • Mamografi kontrolleri öncesinde çekim yapan teknisyene mutlaka bilgi verilmelidir. Çekim buna göre yapılmalıdır. Göğüs protezi, MR ve bilgisayarlı tomografiden etkilenmez, kolaylıkla radyolog tarafından filmler yorumlanabilir.
 • Silikon göğüs protezlerinin son kullanım tarihi yoktur. Fakat hasta hayatındaki döngü ve değişikliklerden dolayı büyüklük ve yer değişimi talep edilebilmektedir. Eğer büyüklük değiştirilecekse protezler mutlaka yenileri ile değiştirilmelidir.
 • Altında tel destekli (balenli) olan sutyenler en az 3 ay kullanılmamalıdır.
 • Meme başında his kaybı gibi geçici değişiklikler hissedilebilir; ancak bu durum geçici sürelidir.