Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun yüzümüzün en önemli bölgelerinden biridir. Fıkralara bile konu olan çoğu zaman büyüklüğü, küçüklüğü ya da yamukluğu gibi sorunlar nedeniyle sosyal hayatı da etkileyen burun estetiği yeni teknolojiler sayesinde artık oldukça kolay yapılan bir operasyondur. Burun estetiği ameliyatı ile burun küçültme, burun büyütme, burun ucu kaldırma, burundaki kemik alınması ve burunla ilgili diğer işlemler yapılmaktadır.

Rinoplasti ameliyatı genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Ameliyat süresi hastanın durumuna göre 2 saat ile 4 saat arasında değişebilmektedir. Ameliyatta genel olarak hastanın yüzüne uygun bir burun yapabilmek için hem kıkırdaklara hem de kemiklere gerekli müdahaleler yapılır. Çok nadir olsa da bazı hastalarda kemiklere müdahale etmeden sadece burun ucuna müdahale edilerek de ameliyat yapılabilir. Herkese yakışacak standart bir burun şekli olmadığı için Rinoplasti bireysel farklılıklar göz önünde bulundurularak gerçekçi beklentilerle yapıldığı takdirde başarılı sonuçlar alınabilecek bir ameliyattır.

Ameliyat Yaşı

Kadınlarda 17, erkeklerde 18 yaşından itibaren burun estetiği ameliyatı yapılabilir.

İyileşme Süreci

Ameliyattan hemen sonra işlem sırasında oluşan kanamaya ve kişinin cilt yapısına bağlı olarak göz etrafında morarma ve şişlik ortaya çıkabilir. Bu normal bir durumdur. Meydana gelen morluk ve şişlik yaklaşık 2 hafta içerisinde tamamen kaybolur ve her geçen gün iyileşmeye devam eder. Burnun tamamen istenilen şeklini alması ise 6 ay ile 1 yıl arasındadır.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar

Burunda yer alan ve en az bir hafta orada durması gereken koruyucu ve sargılar suyla temas etmemelidir. Banyo yapılmamalı ve buharlı ortamlardan uzak durulmalıdır. Sargılar alınıp burun açıldığında, burun cildi özel losyonlarla temizlenmelidir. Yoğun spor ve fiziksel aktiviteden uzak durulmalıdır. İlk 2 hafta dişler çok dikkatli fırçalanmalı ve mimik hareketleri çok yapılmamalıdır. 5 gün boyunca kontakt lens takılmamalı, 4 hafta boyunca hassaslaşan buruna sert bir şekilde dokunmamaya, darbelerden korumaya özen gösterilmelidir. En az 2 ay boyunca gözlük kullanılmamalıdır. Çünkü gözlük kullanımı burun üzerinde ağırlık yaparak burnun zarar görmesine neden olabilir. Zararlı ışınlar hassaslaşan cildinize zarar vereceğinden güneş ışınlarından, solaryumdan uzak durulmalıdır.