Ağız ve Diş Sağlığı

Sağlıklı bir görünümün anahtarı gülümsememizdir. Güzel bir gülümseme ise ancak güzel bir ağız yapısı, düzgün ve sağlıklı dişlerle olur. Dudaklar ise bu uyumu çerçeveleyen unsurdur.

İmplant Tedavisi

İnsanlar üzerindeki ilk izlenimimiz güzel bir gülümseme ile olur. Bunun için ise rahatça gülümsememizi sağlayacak güzel dişlerimiz olmalıdır. Yüz estetiğinde oldukça önemli yer tutan dişlerin eksikliği ise görüntünün bozulmasına neden olurken bu durum psikolojik ve sosyal problemlere de yol açar. Diş eksikliği sadece görünümü etkilemekle kalmaz aynı zamanda konuşma bozukluklarına da sebep olur. Arka dişlerin kaybı ise beslenme, sindirim sorunları ve dişlerin kaymasına neden olur. Bu nedenle çekilen dişlerin yeri doldurulmalıdır. Bunun için uygulanan yöntem ise diş İmplant tedavisidir

İmplant tedavisinin uygulanması ile daha önce oldukça önemli bir problem olan sağlam dişlerin kesilme problemi ortadan kalkar. Diş boşluğundaki çene kemiğinin erimesi önlenmiş olur. Ağız hijyeninin sağlanması daha kolay olur çünkü uzun köprüler dişlerin iyi temizlenmesine imkan vermezken İmplant ile bu sorun ortadan kalkmış olur. Porselen dişler doğal diş dizisindeki gibi tek tek yapılabildiği için hijyen artar. Köprü tedavisinde çok sık görülen ağız kokusu da bu yöntemle ortadan kalkar.

İmplant tedavi aşamaları;

 • Tedavinin yapılacağı kişinin güncel sağlık durumu önemlidir. Eğer aktif bir hastalık varsa önce tedavisinin bitmesi beklenir.
 • Tüm diş, diş eti sağlığı ve İmplant uygulama bölgesindeki kemiğin durumu diş hekimi tarafından incelenir. Dişlerin kapanışına bakılır. Panoramik röntgen ve bazı durumlarda tomografi incelemeleri yapılır.
 • Lokal anestezi ile İmplant uygulanacak bölge uyuşturularak İmplant çene kemiğine yerleştirilir.
 • İlk hafta iyileşme için önemli bir dönemdir. Ağız hijyeni bu dönemde hekimin verdiği özel gargaralarla desteklenir. Verilen antibiyotik düzenli alınmalıdır. Ağız dışından bölgeye ilk 48 saat aralıklı buz uygulanmalıdır. Aşırı sıcak ve sert gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Ortalama 2-4 ay bekledikten sonra kalıcı protezler takılır.

Porselen Lamina

Gülümsediğinizde bembeyaz dişlere sahip olmak kadar güzel birşey yoktur. Eğer dişleriniz istediğiniz kadar beyaz görünmüyorsa, sararmasını bir türlü engelleyemiyorsanız Porselen Lamina yöntemini deneyebilirsiniz. Porselen Lamina dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılan porselen yapraklardır (0,3,- 0,7 mm). Işık geçirgenliği doğal dişi taklit eden laminalar, dişlerin şekil ve renklerini çok kısa sürede düzeltebilen en estetik tedavi şeklidir.

Avantajları

Porselen Lamina uygulaması yapılırken klasik porselen kuronlardaki diş kesiminden çok daha az mine dokusu aşındırılıyor.

Günümüzde üst çene dişlerine kesimsiz Porselen Lamina yapılabiliyor.

Tedavi çok kısa sürüyor. Hastanın dişeti veya kanal tedavisi gerektiren dişleri yok ise 5-6 gün içerisinde laminalar uygulanabiliyor.

Porselen Lamina kimlere uygulanabilir?

 • Diş şeklini beğenmeyen kişilere yapılabilir.
 • Ön bölgedeki dişleri aşırı sararmış kişilere yapılabilir.
 • Dişleri arasında aralıkları olan kişiler bu tedavi için uygundur.
 • Ön dişlerde büyük ve renkleri değişmiş dolguları olan kişilere uygulanabilir.
 • Ön dişleri kırık veya aşınmış olanlar bu tedavi yöntemini uygulatabilir.
 • Bu uygulama diş eksikliği olmayan ve daha önce porselen restorasyonlar yaptırmamış olan hastalara yapılabilir.
 • Porselen Lamina yaptırabilmek için dişetlerinizin sağlıklı olması gerekiyor. Bu nedenle eğer dişeti sorununuz varsa önce onu tedavi ettirmeli sonra Porselen Lamina yaptırmalısınız.
 • Kanal Tedavisi

  Kanal tedavisi diğer bir adıyla endodontik tedavi, çürüğü dişin en iç kısmında yani merkezinde bulunan ve damar ve sinirlerden oluşan pulpaya kadar inmiş olan dişlere uygulanan bir tedavi yöntemidir. Lokal anestezi altında yapılan Kanal tedavisi sırasında hiçbir acı hissedilmez. Kanal tedavisi, diş merkezindeki hastalıklı pulpa dokusunun çıkartılarak dişin şekillendirilmesi, yıkanması, kurulanması ve kök kanallarının dezenfektan bir madde ile temizlendikten sonra doldurulup kapatılması ve daha sonrasında üzerinin dolgu işlemiyle ya da porselen protez kuron (kaplama diş) ile kapatılmasıdır. Kanal tedavisi genelde tek seansta biten bir işlemdir.

  Seans süresi diş kökünün veya köklerinin durumuna göre yarım saat ile bir saat arasında değişebiliyor. Kanal tedavisi sonrası bazen ağrı olabiliyor. Ayrıca Kanal tedavisi uygulanan dişler sinirleri olmadığı için daha kırılgan ve hassas olabiliyor. Bu nedenle Kanal tedavisinden sonra çok sert besinler yememeye, bu dişlere karşı daha hassas davranmaya özen göstermek gerekiyor. Eğer gerekli dikkat gösterilmezse bu dişlerde kırıklar olabiliyor. Aynı zamanda Kanal tedavisi uygulanan dişin çürümeyeceğini sanmak çok yanlıştır. Tedavinin uygulandığı diş, hassasiyet gösterilip fırçalanmazsa çürümeye devam ediyor.

  Kanal tedavisi, sadece çürüğü büyük olan dişlere yapılamıyor. Bu tedavi aynı zamanda kök uçlarında enfeksiyon oluşan; apseli, kronik ya da akut enfeksiyonlu dişlere de yapılabiliyor. Kanal tedavisinin uygulanması ile iyileşen bu bölgeler enfeksiyonun yeniden tekrarlanmasına müsaittir. Bu yüzden hastaların dişlerine çok dikkat etmesi ve diş hekimi kontrollerini aksatmamaları gerekiyor.