www.hurriyet.com.tr | Haberi Devamı İçin Tıklayınız
20140112155935

ÇAĞRI merkezi şirketi ETB Group CEO’su Erol Tazegül, halen, 500 kişilik istihdama sahip olduklarını, Türkiye’de 7 çağrı merkezi ile 50 şirkete 9 dilde hizmet verdiklerini anlattı. Tazegül şöyle konuştu: “Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir, Trabzon, Denizli ve Karaman’da olmak üzere 7 ilde çağrı merkezimiz var. Aegon, NEM, Bayer, Ipsos gibi devlerle çalışıyoruz. Bu şirketlerden Hollandalı enerji firması NEM, 3 yılda bizimle 140 bin yeni müşteri kazandı. Avrupa dillerine hakim ilk ve en büyük Türk çağrı merkeziyiz. Çağrı merkezi ve telemarketing alanlarında faaliyet gösteriyoruz. Şimdi de bu birikimimizi ‘sağlık turizmi’ pazarlaması için kullanacağız. Hollanda’da enerji ve gaz alanında, Almanya’da ilaç ve sağlıkta, Türkiye’de ise hastanelerle yaptığımız işbirlikleriyle sağlık alanında uzmanlaştık.

www.zaman.com.tr | Haberi Devamı İçin Tıklayınız
20140111155710

Çağrı merkezi ve telesatış alanlarında faaliyet gösteren ETB Group ise bu mesleği biraz daha farklılaştırarak Avrupalıları Türkiye’deki hastanelerde tedavi ettirmeyi planlıyor. Türkiye’de Avrupa dillerini bünyesinde bulunduran çağrı merkezi firması ETB Group CEO’su Erol Tazegül, Avrupalılara sağlık turizmi alanında pazarlama yapacaklarını söyledi. Erol Tazegül, “Avrupa ülkelerinde sağlık turizmi pahalı olduğu için insanlar Türkiye’deki gibi daha uygun fiyatlı hastanelerde tedavi olmak istiyor. Fakat konu sağlık olduğu için de insanlar yabancı bir hastaneye yeterince güven duymuyorlardı. 2003 yılından beri Avrupa ülkelerine verdiğimiz çağrı merkezi hizmet deneyimimiz sayesinde bu güven ve Avrupalıların Türk hastaneleri hakkında bilgi alma sorununu minimuma indireceğiz. Türkiye’deki hastaneler ile Avrupalı vatandaşları bir araya getireceğiz.” dedi. Tazegül, “Sağlık turizmiyle ilgili 7-8 aylık hazırlığımız sürüyor. Bu amaçla Türkiye’deki büyük hastanelerle anlaştık. Avrupa’dan getirdiğimiz heyetler anlaşmalı olduğumuz hastanelerin yeterlik düzeyini kontrol ettiler. Gelen Avrupalılar özellikle son yapılan hastanelerin altyapısını çok beğeniyorlar.

www.sabah.com.tr | Haberi Devamı İçin Tıklayınız
20140110091119

Çağrı merkezi denince akla gelen ilk ülke Hindistan olmaktan çıkıyor. Çünkü bu ülke gücünü Amerika'da korurken, Avrupa'da ise giderek Türkiye'ye kaptırıyor. Fransız Teleperformance, İtalyan Comdata ve Hollandalı GDCC'nin ardından Avrupalılar'ın çağrısına Türkler yanıt verir hale geldi. Avusturya, Hollanda, Almanya ve Belçikalı dev şirketlerle çalıştıklarını söyleyen ETB Group'un CEO'su Erol Tazegül, Türkiye'de 7 çağrı merkeziyle 50'ye yakın firmaya hizmet verdiklerini söyledi. Bu çağrı merkezlerinde Flemenkçe, İspanyolca, Fransızca gibi 9 farklı dilde konuşan 500 çalışanla hizmet verdiklerini belirten Tazegül, "Özellikle Avrupa'ya göre yüzde 40 daha ucuza çalışmamız nedeniyle tercih ediliyoruz" diye konuştu. Türkiye'de sektörün bu yıl yüzde 14'lük büyüme gösterdiğini ve 1.6 milyar dolarlık bir pazar haline geldiğini kaydeden Tazegül, "Aegon, NEM, Bayer, Ipsos gibi devlerle çalışıyoruz.

Zaman Avrupa | Haberi Devamı İçin Tıklayınız
20140109154812

Çağrı merkezleri, firmalar için yaptıkları satış pazarlama, anket gibi uygulamalarla şirketlerle müşteriler arasında bir köprü konumuna geldi. Çağrı merkezi ve telesatış alanlarında faaliyet gösteren ETB Group ise bu mesleği biraz daha farklılaştırarak Avrupalıları Türkiye’deki hastanelerde tedavi ettirmeyi planlıyor. Türkiye’de Avrupa dillerini bünyesinde bulunduran çağrı merkezi firması ETB Group CEO’su Erol Tazegül, Avrupalılara sağlık turizmi alanında pazarlama yapacaklarını söyledi. Erol Tazegül, “Avrupa ülkelerinde sağlık turizmi pahalı olduğu için insanlar Türkiye’deki gibi daha uygun fiyatlı hastanelerde tedavi olmak istiyor. Fakat konu sağlık olduğu için de insanlar yabancı bir hastaneye yeterince güven duymuyorlardı. 2003 yılından beri Avrupa ülkelerine verdiğimiz çağrı merkezi hizmet deneyimimiz sayesinde bu güven ve Avrupalıların Türk hastaneleri hakkında bilgi alma sorununu minimuma indireceğiz. Türkiye’deki hastaneler ile Avrupalı vatandaşları bir araya getireceğiz.” dedi. Tazegül, “Sağlık turizmiyle ilgili 7-8 aylık hazırlığımız sürüyor.

www.callcenter.com.tr | Haberi Devamı İçin Tıklayınız
20140108154901

Türkiye'den Hollanda'ya çağrı merkezi hizmeti veren en büyük Türk şirketi olan ETB Group, 2015'te sağlık Turzmine de başlayacağını açıkadı. Hollanda, Avusturya ve Belçika'ya hizmet veren ilk ve en büyük Türk Şirketi ETB Group 2003 yılında vermeye başladığı çağrı merkezi hizmetlerini Hollanda ve Belçika pazarları ile devam etti. Hollanda enerji firması olan Nederlandse Energie Maatschappij tarafından 3 yıl içinde 140.000 yeni müşteri kazandırdığı proje ile ödül alan ETB group'un yurtdışı müşterileri arasında toplam 50 farklı sektöreden ; Acıbadem Sigorta, Aegon, Alertis, Allianz, Bayer Avalox, Beyond Beauty, Bofrost, Eci, Eprimo, Greenpeace, hotelbon, ipsos, Türk Kızılayı, Kpn, Vodafone, gibi firmalar yer alıyor.

www.onedio.com | Haberi Devamı İçin Tıklayınız
20140107161132

Önce çağrı merkezi, şimdi sağlık turizmi İstihdam yaratma ve bölgesel kalkınmaya destek konusunda en stratejik ve önemli sektörlerden biri haline gelen çağrı merkezleri, artık şirketlerle müşteriler arasında direkt ilişki sağlayan bir Köprü durumuna geldi. Hollanda , Avusturya ve Belçika'ya hizmet veren ilk Türk şirketi olan ETB GROUP 2003 yılından beri sürdürdüğü başarılı çalışmalarıyla, Yurt dışında bu alanda ödül üstüne ödül aldı. Türkiye'de Avrupa dillerini bünyesinde bulunduran en büyük ve tek Türk firması olma özelliğine sahip ETB GROUP CEO' su Erol Tazegül, 2015 hedeflerinin çağrı merkezindeki başarılarını devam ettirmek ve yeni girecekleri sağlık turizmi sektörünün lideri hTürkiye çağrı merkezi sektörü 2014 yılında yüzde 14 büyüyerek 80 bin kişilik istihdam kapasitesine ve 1,6 milyar USD pazar büyüklüğüne ulaşırken, Hollanda, Avusturya ve Belçika'ya Türkiye'den hizmet veren ETB GROUP, başarısını genç bir girişimcinin azmine borçlu.

www.gundemaktuel.com | Haberi Devamı İçin Tıklayınız
20140107161132

İstihdam yaratma ve bölgesel kalkınmaya destek konusunda en stratejik ve önemli sektörlerden biri haline gelen çağrı merkezleri, artık şirketlerle müşteriler arasında direkt ilişki sağlayan bir köprü durumuna geldi. Hollanda , Avusturya ve Belçika'ya hizmet veren ilk Türk şirketi olan ETB GROUP, 2003 yılından beri sürdürdüğü başarılı çalışmalarıyla, yurt dışında bu alanda ödül üstüne ödül aldı. Türkiye’de Avrupa dillerini bünyesinde bulunduran en büyük ve tek Türk firması olma özelliğine sahip ETB GROUP CEO’su Erol Tazegül, 2015 hedeflerinin çağrı merkezindeki başarılarını devam ettirmek ve yeni girecekleri sağlık turizmi sektörünün lideri haline gelmek olarak açıkladı. Türkiye çağrı merkezi sektörü 2014 yılında yüzde 14 büyüyerek 80 bin kişilik istihdam kapasitesine ve 1,6 milyar USD pazar büyüklüğüne ulaşırken, Hollanda, Avusturya ve Belçika'ya Türkiye'den hizmet veren ETB GROUP, başarısını genç bir girişimcinin azmine borçlu.

www.businesslife.com.tr | Haberi Devamı İçin Tıklayınız

Önce çağrı merkezi, şimdi sağlık turizmi İstihdam yaratma ve bölgesel kalkınmaya destek konusunda en stratejik ve önemli sektörlerden biri haline gelen çağrı merkezleri, artık şirketlerle müşteriler arasında direkt ilişki sağlayan bir köprü durumuna geldi. Hollanda , Avusturya ve Belçika'ya hizmet veren ilk Türk şirketi olan ETB GROUP 2003 yılından beri sürdürdüğü başarılı çalışmalarıyla, yurt dışında bu alanda ödül üstüne ödül aldı. Türkiye’de Avrupa dillerini bünyesinde bulunduran en büyük ve tek Türk firması olma özelliğine sahip ETB GROUP CEO’su Erol Tazegül, 2015 hedeflerinin çağrı merkezindeki başarılarını devam ettirmek ve yeni girecekleri sağlık turizmi sektörünün lideri haline gelmek olarak açıkladı. Ayrıca ETB GROUP 2015 yılı ciro hedefi ise 30 MİLYON TL.